Wtorek, 1 VI 2010 r.

I CZYTANIE 2 P 3, 12-15a. 17-18
Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi, w których będzie mieszkała sprawiedliwość.
EWANGELIA Mk 12, 13-17
Lecz On poznał ich obłudę…

W 165 roku, w Rzymie zostaje ścięty mieczem filozof i apologeta. Mistrz Słowa. Justyn. Przed śmiercią Prefekt Rzymu zapytał go: „Posłuchaj ty, który mówisz, że jesteś uczony, i utrzymujesz, żeś poznał prawdziwą naukę: jeżeli zostaniesz ubiczowany, a potem ścięty, to myślisz, że pójdziesz do nieba?” Justyn mu odpowiedział: „Mam żywą nadzieję, że jeżeli mnie to spotka, to pójdę do Niego; wiem bowiem, że aż do czasu, gdy świat przeminie, nie odmawia On swojej łaski tym, którzy żyją według Jego nauki”. Prefekt Rzymu kontynuował: „Tak więc przypuszczasz, że pójdziesz do nieba, aby tam odebrać odpowiednią nagrodę?”. Odpowiedź św. Męczennika była konkretna: „Nie przypuszczam, lecz wiem, że tak jest i jestem tego pewien”.

Niedawno ks. Prymas senior, w wywiadzie dla Newsweeka, powtórzył tezę, stworzona swego czasu przez SB, a obecnie lekko zmodyfikowaną – „ks. Jerzy pchał się do męczeństwa”. W zasadzie można powiedzieć to samo o św. Justynie. W przypadku tego drugiego dowodem mogą być wyżej cytowane słowa samego męczennika. A w przypadku ks. Jerzego?

W jednym z kazań mówił: „Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność. (…)Krzyż to brak prawdy”.

Pchli się do męczeństwa?

A może inaczej nie można było, aby nie zaprzeczyć czemuś większemu, co objawiło się w ich życiu?

Orate pro nobis.